Wojewódzki Spływ Rzeką Bzurą z Aleksandrem Dobą

2020-09-05 - 2020-09-05

Wojewódzki Spływ Rzeką Bzurą z Aleksandrem Dobą

Szanowni Państwo,
Z uwagi na przeniesienie powiatu łowickiego do strefy czerwonej, a więc ze szczególnym zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19, Marszałek Województwa Łódzkiego zdecydował o przesunięciu terminu spływu z Aleksandrem Dobą do czasu ustabilizowania się sytuacji na tym terenie. Kroki podjęte przez organizatorów wydarzenia służą zachowaniu bezpieczeństwa i mają na celu jedynie dobro i dbałość o zdrowie jego uczestników. O nowym terminie i szczegółach organizacyjnych będziemy informować Państwa na bieżąco.
Dziękujemy za zrozumienie

Spływ promować będzie województwo łódzkie i turystykę aktywną na jego szlakach kajakowych.  Stanowi także rozpoczęcie cyklu corocznych spływów w naszym regionie.

Aleksander Doba - polski podróżnik, ikona kajakarstwa, człowiek legenda. Jako pierwszy w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął również kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał, a także jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Dzięki internetowemu głosowaniu na stronie internetowej „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”.

Malowniczo meandrująca Bzura jest jedną z najważniejszych polskich rzek, zarówno pod względem krajobrazowym, jak i przyrodniczym. Nazywana dziką Bzurą - przyciąga przede wszystkim kajakarzy -zarówno tych doświadczonych, jak i „raczkujących” w tej dziedzinie. Jest typową rzeką nizinną o raczej łagodnym nurcie, nie jest jednak pozbawiona jazów i progów, a na niektórych odcinkach czekają przenoski czy szybszy nurt wymagający większej ostrożności i uwagi. Bogata fauna i malownicze widoki urzekną niejednego turystę.

W trakcie wydarzenia A. Doba wygłosi prelekcję nt. zasad dotyczących bezpiecznego kajakarstwa urozmaiconą własnymi doświadczeniami z podróży, będzie rozdawał autografy, można też będzie zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Agenda:

  • 10.00 - rozpoczęcie wydarzenia na plaży w Łowiczu – powitanie przez Marszałka Województwa Łódzkiego, przedstawienie A. Doby
  • 10.20 – przejazd autokarem do Strugienic na miejsce rozpoczęcia spływu
  • 10.45 – rozpoczęcie spływu
  • 13.30 – zakończenie spływu na plaży w Łowiczu. Prelekcja A. Doby. Autografy, zdjęcia.
logotypy